08.12.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. I NSNc 575/21

Wolność działalności gospodarczej nie ma charakteru absolutnego i może być ograniczona w formie ustawowej ze względu na ważny interes publiczny (art. 22 Konstytucji RP). W demokratycznym „państwie prawnym” interes publiczny musi wiązać się z poszanowaniem wolności indywidualnej i nie jest przypadkiem włączenie „wolności i praw innych osób” do katalogu przesłanek z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, który ma zastosowanie także w odniesieniu do ograniczania wolności gospodarczej. Samodzielną, konstytucyjną granicę wolności gospodarczej stanowi zakaz dyskryminacji. Konieczne zatem jest ważenie konkurujących interesów prawa do równego traktowania z jednej strony i swobody działalności gospodarczej z drugiej strony.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący) ‎

SSN Paweł Wojciechowski (sprawozdawca) ‎

Bogdan Marian Gutowski (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa J. Ż. przeciwko S. sp. z o.o. z siedzibą w W. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 8 grudnia 2022 r., skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 29 września 2020 r., sygn. V Ca 2686/19,

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Skargą nadzwyczajną wniesioną 8 kwietnia 2021 r., Prokurator Generalny, napodstawie art. 89 § 1 w związku z art. 115 § 1 i 1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. 2021, poz. 154; dalej: „ustawa o Sądzie Najwyższym”) z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego, której elementem jest zasada zaufania dopaństwa i jego organów zakładającego budowanie pewności prawa ibezpieczeństwa prawnego (art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) orazochrony wolności działalności gospodarczej i dopuszczalnego zakresu jejograniczenia (art. 22 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej), zaskarżył w całości prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 29 września 2020 r., wydany w sprawie V Ca 2686/19 z powództwa J. Ż. przeciwko S. sp. z o.o. w W. o zapłatę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty