Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.522.2022.1.JKU
Czy straty Spółki powstałe w związku z rozliczeniem transakcji hedgingowych zawartych w celu zabezpieczenia ryzyka walutowego związanego z realizacją zobowiązań z tytułu Umowy najmu stanowią koszty podatkowe Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy straty Spółki powstałe w związku z rozliczeniem transakcji hedgingowych zawartych w celu zabezpieczenia ryzyka walutowego związanego z realizacją zobowiązań z tytułu Umowy najmu stanowią koszty podatkowe Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą polskim rezydentem podatkowym. Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy (dalej również: „Grupa”), jednej z grup farmaceutycznych, (…). Grupa systematycznie zwiększa swój zasięg oraz wkracza na nowe rynki. Grupa posiada w swojej ofercie szerokie portfolio produktów i stale prowadzi badania nad rozwojem nowych substancji i preparatów wykorzystywanych w leczeniu różnorodnych chorób. Grupa obecna jest w Polsce od (…) i stale się rozwija, poszerzając asortyment produktów oferowanych do sprzedaży. W ramach Grupy, Spółka pełni funkcję podmiotu odpowiedzialnego m.in. za dystrybucję produktów leczniczych X na rynku polskim poprzez ich hurtową sprzedaż. Ponadto, Spółka świadczy usługi logistyczne z gwarantowaną marżą na rzecz spółek z grupy X.
W celu prowadzenia działalności, Spółka zawarła umowę najmu (dalej: „Umowa najmu”) powierzchni biurowej z podmiotem wynajmującym (dalej: „Wynajmujący”). Wynagrodzenie z tytułu najmu zostało określone w walucie obcej (euro) i jest płatne w okresach miesięcznych. Zgodnie z zawartą Umową najmu, określone w niej kwoty wynagrodzenia wyrażone w euro, podlegają przeliczeniu na złote według średniego kursu wymiany Narodowego Banku Polskiego obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień wystawienia danej faktury (natomiast jeżeli obowiązek zapłaty powstaje bez konieczności wystawienia faktury VAT - zgodnie z kursem obowiązującym ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym powstało zobowiązanie do zapłaty). Spółka podkreśla, że sama faktura jaką otrzymuje Spółka od Wynajmującego w związku z rozliczeniami wynikającymi z Umowy najmu denominowana jest w złotych, niemniej bazą do przeliczenia powyższego wynagrodzenia jest waluta obca (euro), co sprawia że Spółka w zakresie powyższego rozliczenia narażona jest na ryzyko zmienności kursów walutowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty