Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.279.2022.4.APR
Opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości, która jest przedmiotem dzierżawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 12 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2022 r. (wpływ 21 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej jako wspólnik spółki cywilnej (nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej). Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
17 października 2010 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy, a w skład spadku wchodziło między innymi 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości w (...) przy pl. (...), 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości w (...) przy ul. (...), 7/16 udziału we współwłasności nieruchomości w (...) przy ul. (...) (ta ostatnia dalej zwana także Nieruchomością).
11 kwietnia 2017 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w powiecie (...) wydał decyzję nakaz rozbiórki nieużytkowanego budynku mieszkalnego na Nieruchomości: „Nakazuję pełniącym rolę zarządcy współwłaścicielom, p. M. B., p. R. S. rozbiórkę nieużytkowanego budynku mieszkalnego na działce nr ewid. (...) obr (...) przy ul. (...) w (...). Wyznaczam termin przystąpienia do robót rozbiórkowych i porządkowych: 6 tygodni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna, oraz termin ich zakończenia - 30 lipca 2017 r. Roboty prowadzić na podstawie projektu budowlanego rozbiórki z 24 lutego 2017 r. mgr inż. arch. M. B., pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane. (...) Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 24 stycznia 2017 r. ustalono, że Budynek mieszkalny z częścią gospodarczą, nie jest użytkowany. Od strony ulicy stwierdzono liczne spękania ścian zewnętrznych, co zagraża zawaleniem. Zamontowane na pęknięciach ścian szkiełka kontrole są również spękane, co świadczy o rozchodzeniu się budynku. Połacie dachowe ugięte, zawilgocone ściany, budynek całkowicie wyeksploatowany. Usytuowany jest bezpośrednio przy drugim budynku (na sąsiedniej działce nienależącej do żadnego z ówczesnych współwłaścicieli Nieruchomości), który jest zamieszkały. P. S. i wyjaśnia, że PINB wydał decyzję nr (...) z dnia (...) 2009 r. nakazującą opróżnienie tego budynku, ze względu na istniejące zagrożenie zawaleniem. (...) Zgodnie z art. 67 Prawa budowlanego jeżeli nie użytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu (...). Ze względu na istniejące zagrożenie zawaleniem, pilne jest wydanie nakazu rozbiórki, dlatego ww. wymieniona decyzja bez oczekiwania na spadkowe orzeczenia sądu skierowana została na współwłaścicieli zarządzających budynkiem”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty