15.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.338.2022.4.AMA

Opodatkowanie podatkiem VAT oprocentowanej pożyczki; podstawa opodatkowania; data powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

                       

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. opodatkowania podatkiem VAT czynności udzielenia przez Pana pożyczek pieniężnych, podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lipca 2022 r. (wpływ 13 lipca 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Działając jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, będąca czynnym płatnikiem VAT udzielił Pan pożyczki oprocentowanej spółce prawa handlowego - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, trzykrotnie w okresie dwóch miesięcy następujących bezpośrednio po sobie. Jednocześnie udzielanie pożyczek nie jest działalnością zawodową którą Pan prowadzi, pożyczki miały charakter okazjonalny.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług

1. Czy w danym stanie faktycznym czynność cywilnoprawna powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych czy też opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

2. Jaka jest podstawa opodatkowania i kiedy podatek jest należny?

Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

1. Pana zdaniem w danym stanie faktycznym czynność cywilnoprawna powinna być objęta podatkiem od towarów i usług jako, że była wykonana przez czynnego płatnika podatku VAT, a tym samym nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

2. Podstawą opodatkowania jest wysokość wynagrodzenia uzyskanego z tytułu udzielenia pożyczki czyli odsetek od kwoty udzielonej pożyczki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania należnych odsetek od kwoty udzielonej pożyczki, przy czym powinny być one wykazane w deklaracji JPK_VAT za miesiąc, w którym zostały zapłacone jako sprzedaż zwolniona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne