04.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.424.2022.1.JK

Koszty uzyskania przychodu z tytułu inwestowania na giełdach zagranicznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2021 r. założył Pan rachunek u zagranicznego brokera (….), na którym zawierał Pan transakcje na instrumentach pochodnych, jakimi są kontrakty terminowe futures, otwierając i zamykając pozycje w ciągu jednego dnia (tzw. day-trading) w celu osiągnięcia zysku na niewielkich ruchach cenowych. Jest Pan osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Chciałby Pan potwierdzić, że może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu opłaty za dostęp do notowań danej giełdy w czasie rzeczywistym (tzw. exchange data fees). By mieć możliwość handlowania na platformie elektronicznej udostępnionej przez brokera, konieczna jest subskrypcja tzw. exchange data fees – danych z giełdy dotyczących notowań w czasie rzeczywistym z możliwością podglądu arkusza zleceń. Subskrypcja danych odbywa się na jeden miesiąc kalendarzowy, a opłata jest jednakowa niezależnie od tego, w którym momencie miesiąca subskrypcja się rozpoczęła. Bez subskrypcji handel nie jest możliwy (…). Opłaty poniesione w związku z subskrypcją danych nie są zawarte w zestawieniu transakcji na koncie brokerskim, nie odnoszą się też do pojedynczych transakcji, a do konkretnego przedziału czasowego. Opłaty były uiszczane na rachunek brokera z Pana konta walutowego i są widoczne na historii transakcji na koncie walutowym (…). W ubiegłym roku był jeden miesiąc, w którym zasubskrybował Pan dane z dwóch giełd, ale ostatecznie zawierał transakcje tylko na jednej z nich, tj. (…)(bezpośrednim powodem, dla którego nie zawierał Pan transakcji na drugiej z giełd – (…), było posiadanie zbyt niskiego depozytu u brokera w tamtym czasie - poniżej minimum wymaganego przez brokera). Dane z więcej niż jednej giełdy pomagają jednak na lepszy obraz rynku i podejmowanie decyzji na podstawie większej ilości informacji (np. poprzez obserwację notowań skorelowanego instrumentu), nie był to więc wydatek poniesiony na próżno. Opłata została uiszczona w formie jednej płatności, dlatego rozpatrywanie każdej z giełd z osobna wymagałoby dzielenia pojedynczej płatności (…). Bardzo możliwe, że również w przyszłości będzie Pan wykupywał subskrypcję danych z giełd, na których nie będzie handlował, żeby mieć szerszy obraz rynku i większe przekonanie co do otwarcia lub zamknięcia pozycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne