Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.313.2022.2.MGR
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 19 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 czerwca 2022 r. (wpływ 3 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2022 r. została wprowadzona ulga PIT-0 dla seniorów. Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury będą zwolnieni z podatku dochodowego do 85 582 zł. Z ulgi mogą skorzystać kobiety powyżej 60 roku życia, jeżeli nie otrzymują, mimo nabycia uprawnienia, m.in. uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku.
Od ... 2006 r. (data powołania przez Prezydenta RP na urząd sędziego Sądu Okręgowego) pełni Pani obowiązki sędziego Sądu Okręgowego. ... lutego 2022 r. ukończyła Pani 60-ty rok życia. Mimo nabycia uprawnień do przejścia w stan spoczynku, nie złożyła Pani stosownego wniosku i nadal pełni obowiązki sędziego. Wyżej wymienione okoliczności są bezsporne. Jest również bezsporne, że od wynagrodzenia otrzymanego z tytułu pełnienia funkcji sędziego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Otrzymuje Pani wyłącznie wynagrodzenie wynikające z tytułu wykonywanej pracy sędziego.
W Pani ocenie, intencją ustawodawcy było, aby przychód sędziego, spełniającego kryteria wieku i pozostającego w zatrudnieniu, był również objęty ulgą PIT-0. W przeciwnym wypadku sędziowie, jako odrębna kategoria zawodowa oraz przez charakter pobieranego przez nich uposażenia, nie byliby wymienieni w przepisie. Tymczasem z treści przepisu wynika, że z ulgi mogą skorzystać kobiety powyżej 60-tego roku życia, jeżeli nie otrzymują, mimo nabycia uprawnień, uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku. Zwraca Pani uwagę, że możliwość skorzystania z ulgi w przypadku sędziów nie jest obwarowana żadnymi ograniczeniami. Oczywistym jest, że uposażenie przysługujące sędziemu w stanie spoczynku przysługuje od dochodów, od których nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty