Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.213.2022.2.MGO
Nieuznanie za podatnika podatku od towarów i usług Zakładu X. Uznanie Fundacji za podatnika podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną odpłatną działalnością Zakładu X. Wystawianie przez Fundację faktur dokumentujacych sprzedaż wyrobów wytworzonych w ramach działalności Zakładu X.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
– nieuznania za podatnika podatku od towarów i usług Zakładu X,
– uznania Fundacji za podatnika podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną odpłatną działalnością Zakładu X,
– wystawiania przez Fundację faktur dokumentujących sprzedaż wyrobów wytworzonych w ramach działalności Zakładu X.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 czerwca 2022 r. (wpływ 9 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Fundacja (zwana dalej „Fundacją”) z siedzibą w X (KRS: …) jest Organizatorem Zakładu X (zwanego dalej „ZAZ”). Fundacja podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, uzyskała osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z tym fundacja jest podmiotem praw i obowiązków na gruncie prawa cywilnego, a także może być wyposażona w zdolność sądową i procesową na gruncie kodeksu postępowania cywilnego.
Fundacja nie została zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. ZAZ nie został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.), zwanej dalej „u.r.z.”, gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych może utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej, jeżeli zostaną spełnione warunki enumeratywnie określone w przedmiotowej ustawie. Pomimo, iż zakład X posiada pewne uprawnienia świadczące o jego samodzielności, to jednak jako podmiot stosunków cywilnoprawnych jest w pełni zależny od fundacji. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż ZAZ nie posiada osobowości prawnej. Żaden przepis prawa nie przyznaje mu również zdolności prawnej. Nie może być tym samym uznany za jednostkę organizacyjną określoną w art. 33 kodeksu cywilnego (zwanego dalej: k.c.). W konsekwencji przyjąć należy, iż stroną umowy regulowanej przepisami k.c. może być tylko i wyłącznie fundacja, a nie zakład aktywności zawodowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty