24.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.178.2021.2.DK

Skutki podatkowe otrzymania odsetek od odszkodowania.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odsetek od odszkodowania. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 10 i 11 stycznia 2022 r. (wpływ 10 i 11 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca („Poszkodowany”) jest rolnikiem zarejestrowanym w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Wnioskodawca prowadzi działalność rolną w zakresie uprawy warzyw gruntowych, tj. pomidorów i ogórków.

Wnioskodawca prowadzi wyłącznie działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („ustawa o PIT”).

W związku z tym przychody z działalności rolniczej Wnioskodawcy nie podlegają opodatkowaniu PIT (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Jednocześnie Wnioskodawca nie osiąga przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W dniu (…) czerwca 2016 r. Wnioskodawca zawarł z (…) umowę ubezpieczenia dotyczącą ochrony upraw m.in. przed gradem. W okresie obowiązywania tej umowy wystąpiły straty objęte przewidzianym w niej zakresem ubezpieczenia. Ubezpieczyciel wdał się jednakże w spór sądowy co do zasadności wypłaty odszkodowania. W rezultacie zakończonego sporu Poszkodowanemu ostatecznie wypłacono należne odszkodowanie z tytułu utraconych przychodów z działalności rolniczej wraz z odsetkami za zwłokę.

Wnioskodawca podkreśla, że środki ze sprzedaży wytworzonych płodów rolnych przekazuje na działalność bieżącą gospodarstwa rolnego. Prowadząc gospodarstwo rolne ponosi on bowiem takie koszty jak zakup paliwa do maszyn, części zamiennych, podatek rolny, koszty związane z zakupem nasion, nawozów, środków ochrony roślin, koszty przygotowania pola, siewów, ochrony zbiorów itp. Szkody w uprawach pozbawiły tym samym Wnioskodawcę przychodu z upraw, pomimo poniesienia znacznych nakładów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne