Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.100.2022.2.AP
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanów faktycznych oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP Box):
- części dotyczącej uznania wydatków na opłaty za garaż, hosting strony internetowej i domenę internetową (poniesione na działania marketingowe i reklamowe) za koszty, o których mowa w lit. „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej - jest nieprawidłowe;
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 maja 2022 r. (ta sama data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzenia przyszłego:
Wnioskodawca prosi o uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na Kontrahenta preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za lata podatkowe 2019, 2020, 2021 oraz lata przyszłe. Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne, tworząc programy komputerowe. Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem oraz rozwijaniem programów komputerowych w postaci programów powiązanych z oprogramowaniem do zarządzania uczelniami oraz funkcjonalnościami systemu do zarządzania i sprzedaży licencji na oprogramowanie oraz monitorowania kosztów i zużycia zasobów w „chmurze” na podstawie zarysu wymagań od klienta. Jednym z koniecznych zadań Wnioskodawcy było zapoznanie się i dogłębna analiza branży oraz trendów w niej panujących oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań. W ramach powyższego Wnioskodawca zaproponował szereg usprawnień oraz funkcjonalności programów. Wnioskodawca samodzielnie stworzył nowe koncepcje dotyczące architektury oprogramowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty