Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.106.2022.1.JS
Zwolnienie od od akcyzy oraz obowiązki związane z wytwarzaniem i zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii przez Spółdzielnię
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym, dotyczącego zwolnienia od od akcyzy oraz obowiązków związanych z wytwarzaniem i zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii:
- jest nieprawidłowe w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy;
- jest nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego;
- jest nieprawidłowe w zakresie obowiązku składania deklaracji podatkowych kwartalnych;
- jest prawidłowe w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący zwolnienia od akcyzy oraz obowiązków związanych z wytwarzaniem i zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółdzielnia (…) jest dobrowolnym i samorządnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia jest także jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności Spółdzielni jest:
1) zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi,
2) zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi,
3) zarządzanie nieruchomościami na zlecenie,
4) zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
5) kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
6) wynajem nieruchomości na własny rachunek.
Spółdzielnia zrealizowała inwestycję w zakresie odnawialnych źródeł energii polegającą na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych (dalej jako: „Instalacje”) na (…) budynkach mieszkalnych (…). Zużycie energii elektrycznej, wyprodukowanej za pomocą zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, jest wyłącznie na potrzeby własne, związane z działalnością statutową. Wyprodukowana energia elektryczna służy na pokrycie zapotrzebowania części wspólnych nieruchomości (tj. oświetlenie klatek schodowych, piwnic, terenów zewnętrznych, zasilania wind, itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty