01.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.128.2022.1.AND

dotyczy ustalenia czy koszty akwizycji stanowiące prowizje pośredników ubezpieczeniowych stanowią bezpośrednie koszty uzyskania przychodu i w związku z tym dla celów podatkowych powinny być rozliczane analogicznie, jak dla celów bilansowych, tj. powinny być potrącane odpowiednio w okresach, w których osiągnięte zostały odpowiadające im przychody z tytułu składki ubezpieczeniowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy koszty akwizycji stanowiące prowizje pośredników ubezpieczeniowych stanowią bezpośrednie koszty uzyskania przychodu i w związku z tym dla celów podatkowych powinny być rozliczane analogicznie, jak dla celów bilansowych, tj. Powinny być potrącane odpowiednio w okresach, w których osiągnięte zostały odpowiadające im przychody z tytułu składki ubezpieczeniowej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

1. Działalność Wnioskodawcy w Polsce

Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (dalej: „Wnioskodawca”) jest oddziałem szwedzkiego zakładu ubezpieczeń ..., spółki z siedzibą w Sztokholmie, utworzonej zgodnie z prawem szwedzkim. Na terytorium Polski, Wnioskodawca prowadzi działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1130), w zakresie ubezpieczeń wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej oraz ubezpieczeń choroby (Dział II, grupa 1 i 2). Wnioskodawca oferuje w Polsce ubezpieczenia pod marką (…).

2. Charakter kosztów akwizycji

Wnioskodawca dystrybuuje oferowane produkty ubezpieczeniowe w ramach współpracy z pośrednikami, którzy pośredniczą w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami ustawy z 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U z 2019 r., poz. 1881). Działalność agentów polega w szczególności na doradzaniu, proponowaniu lub wykonywaniu innych czynności przygotowawczych zmierzających do zawarcia umów ubezpieczenia oraz zawieraniu umów ubezpieczenia w imieniu Wnioskodawcy. W zamian za wykonywane usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, pośrednikom przysługuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie w formie prowizji. Prowizja należna pośrednikom jest określona jako procent składki ubezpieczeniowej wynikającej z umowy ubezpieczenia, w której zawarciu uczestniczył pośrednik. Z uwagi na specyfikę działalności ubezpieczeniowej, zasady rachunkowości zakładów ubezpieczeń zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 12 kwietnia 2016 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji (Dz. U. z 2016 r., poz. 562; dalej: „Rozporządzenie”) - zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 19 ww. Rozporządzenia, prowizje pośredników ubezpieczeniowych stanowią bezpośrednie koszty akwizycji. Dla celów rachunkowych, zgodnie z § 15 ust. 1 Rozporządzenia, koszty akwizycji w części przypadającej na przyszłe okresy sprawozdawcze są rozliczane w czasie poprzez konto czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. W związku z powyższym, dla celów księgowych rozliczenie kosztów akwizycji następuje poprzez zaksięgowanie całości kosztów akwizycji jako zobowiązanie i ich jednoczesne odroczenie w czasie poprzez konto rozliczeń międzyokresowych czynnych. W następnej kolejności, w okresie trwania umowy związanej z kosztem akwizycji, dokonywane jest jego dalsze rozliczenie w czasie. Powyższe oznacza, że w celu zachowania bilansowej zasady współmierności przychodów i kosztów w danym okresie rozliczeniowym wynikającym z umowy ubezpieczenia, w kosztach księgowych Spółki wykazywana jest wyłącznie część kosztów akwizycji dotycząca tego konkretnego okresu. Dla celów rachunkowych, koszty akwizycji są rozliczane analogicznie i w tej samej proporcji, co rozkładany jest w czasie za pomocą rezerwy składek przychód równy przypisowi składki, od której naliczono prowizję. Rezerwa składek jest jednym z rodzajów określonych w § 30 ust. 1 Rozporządzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Na potrzeby podatkowe, przychód ubezpieczyciela z tytułu składki przypisanej jest wykazywany jednorazowo, następnie jest on rozkładany w czasie z wykorzystaniem rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej. Efektywnie, przychód ubezpieczyciela z tytułu składki ubezpieczeniowej dla celów podatkowych jest rozliczany w czasie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne