13.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.208.2022.2.MAP

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2022 r. (wpływ 12 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem o kodzie PKD 62.01.Z. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej ze spółką prawa holenderskiego (dalej: „Spółka”), świadczy Pan usługi w branży IT, jako ... i Pana głównym zadaniem jest budowanie strumieni danych z „głównej platformy” klienta do magazynów danych zespołów, importując gotowe wzorce komponentów przygotowanych przez klienta.

Znaczną część czasu (do 50%) świadczy Pan usługi polegające na programowaniu (PKWiU ex 62.01.1, obejmującym usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych oraz PKWiU ex 62.02, obejmującym usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania).

Pozostała część usług świadczonych przez Pana nie dotyczy jednak usług związanych z projektowaniem, rozwojem, czy też doradztwem w zakresie oprogramowania. W pozostałym zakresie świadczy Pan usługi analityczne, testerskie oraz w zakresie projektowania architektury przepływu danych w systemach IT (dalej: „Usługi Nieprogramistyczne”). Dotyczą one analizy wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w systemie, modelowania i projektowania lub wsparcia w projektowaniu architektury przepływu danych w systemach IT (usługi te skategoryzowane są w PKWiU pod numerem 62.01.11.0 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02). Na podstawie analizy wymagań biznesowych dotyczących danych określa Pan źródło danych oraz tworzy strumień przesyłu i transformacji danych „data pipeline”. Strumienie danych są w całości oparte na komponentach chmurowych. Zespoły otrzymują kopię procesów przesyłu danych oraz system ich wersjonowania ..., które dostosowuje Pan do ich potrzeb i wdraża w ich infrastrukturze. Do tego wykonuje Pan usługi dotyczące usług wsparcia wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: ogólne testy aplikacji (sprawdzenie czy stworzone rozwiązanie nie posiada błędów i działa zgodnie z założeniami projektowymi), raportowanie błędów oraz monitorowanie i wsparcie aplikacji oraz stanu strumieni danych (usługi te skategoryzowane są w PKWiU pod numerem 62.02.30 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02). Wszystkie powyższe Usługi Nieprogramistyczne są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem oprogramowania i polegają na zrozumieniu wizji produktu, zbieraniu wymagań biznesowych i projektowaniu na ich podstawie lub wsparciu projektowania architektury przepływu danych w systemach IT. Usługi te są skategoryzowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod numerem 62.01.11.0 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02. Do dnia złożenia wniosku wykonywał Pan usługi dotyczące usług wsparcia wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: ogólne testy aplikacji (sprawdzenie wraz z kontrahentem, czy program, który został zaprogramowany nie posiada błędów i działa zgodnie z założeniami projektowymi), raportowanie błędów, omówienie wymagań biznesowych, omawianie sposobu wdrażania funkcjonalności, omówienie integracji systemowych oraz omówienie zaproponowanych rozwiązań i technologii (PKWiU 62.02.30).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne