Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.75.2022.1.JG
Sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów ze zbycia akcji spółki.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 14 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pani A.B. jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Akcjonariusz”).
Wnioskodawca jest właścicielem akcji w Spółce 1 - spółce akcyjnej (S.p.A.) z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Włoch, podlegającej opodatkowaniu na terytorium Włoch, niekorzystającej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (dalej jako: Spółka 1). Wnioskodawca objął wyżej powołane akcje w 2021 r. w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci udziałów w innej spółce akcyjnej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Spółka 2 (dalej jako: Spółka 2). Wnioskodawca objął zatem akcje w Spółce 1 w związku z tzw. transakcją „wymiany udziałów”, tj. Spółka 1 objęła kontrolę nad Spółką 2 wydając dotychczasowym akcjonariuszom Spółki 2 udziały w Spółce 1.
Wartość wkładu w postaci akcji w Spółce 2 została określona w umowie Spółki 1 według wartości rynkowej tego wkładu. Część wkładu została przekazana na pokrycie kapitału zakładowego, natomiast nadwyżka została przekazana na kapitał zapasowy (agio). Zgodnie z art. 24 ust. 8a, ust. 8b, ust. 8c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1128; dalej jako: „ustawa o PIT” lub „u.p.d.o.f.”), na moment wniesienia ww. wkładu niepieniężnego po stronie Akcjonariusza (a także pozostałych akcjonariuszy Spółki 2) nie powstał przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych - wymiana udziałów była neutralna podatkowo na moment wymiany - zarówno wniesienie przez Wnioskodawcę akcji Spółki 2 do Spółki 1, jak i objęcie akcji w Spółce 1 nie skutkowało po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty