Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.35.2022.5.BM
Czy licencja nabyta przez Wnioskodawcę na zasadach opisanych w stanie faktycznym będzie stanowić dla Wnioskodawcy wartość niematerialną i prawną (dalej: „WNiP”) od której może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a jeśli tak to czy wartość początkową tego WNiP należy określić jako cenę określoną w umowie - niezależnie od ilości rat i sposobu ich płatności (zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 uCIT)?
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 stycznia 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek został uzupełniony 8 kwietnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Wnioskodawca jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”), rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy.
Spółka prowadzi działalność inżynieryjną oraz związane z nią doradztwo techniczne. Zajmuje się również działalnością usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka zakupiła licencję na korzystanie z oprogramowania od (...) firmy X.
Podkreślić trzeba, że uprawnienia jakie otrzymała Spółka nabywając oprogramowanie, którego dotyczy niniejszy wniosek, będą dotyczyć tylko jej własnej działalności, nie nabędzie praw do modyfikowania oprogramowania, dokonywania w nim istotnych zmian czy rozpowszechniania w jakikolwiek sposób. Oprogramowanie zostało nabyte na zasadzie licencji na korzystanie z programu komputerowego przez końcowego użytkownika Zgodnie z warunkami licencji Wnioskodawca nie będzie upoważniony do dalszej ich odsprzedaży lub udzielania dalszych sublicencji albowiem w przypadku nabycia licencji typu nie dochodzi do przeniesienia na nabywcę oprogramowania praw do używania praw autorskich (i praw pokrewnych). Nabywca tego typu oprogramowania nabywa bardzo wąski zakres uprawnień, które sprowadzają się do użytkowania nabytego egzemplarza oprogramowania zgodnie z jego przeznaczeniem. Innymi słowy, Wnioskodawca będzie mógł korzystać z danego programu na określonej liczbie stanowisk, lecz nie będzie upoważniony do udzielania dalszych sublicencji do programu na rzecz innych podmiotów lub do sprzedaży praw autorskich. Wnioskodawca będzie korzystać z programu na swój wewnętrzny własny użytek, do prowadzenia działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty