Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1276.2021.3.MGR
Opodatkowanie przychodów z najmu.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 22 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów z najmu. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 8 marca 2022 r. (wpływ 11 marca 2022 r.) oraz pismem z 13 kwietnia 2022 r (wpływ 20 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Od … czerwca 2021 r. wynajmuje Pani mieszkanie na zasadzie najmu okazjonalnego.
W umowie najmu zostały zawarte zapisy:
1.Z tytułu użytkowania lokalu najemca będzie płacił wynajmującemu czynsz w wysokości … miesięcznie. Czynsz płatny jest z góry do 10 dnia każdego miesiąca. Najemca jest zobowiązany płacić czynsz przelewem na rachunek bankowy wynajmującego;
2.Czynsz najmu nie obejmuje opłat eksploatacyjnych za lokal: dostawa wody i odbiór ścieków, dostawa prądu i gazu, wywóz śmieci, Internet/tv oraz opłat należnych dla wspólnoty mieszkaniowej. Najemca będzie płacił ww. opłaty w wysokości wynikającej z faktur lub rachunków przesłanych przez dostawcę tych usług.
Przychody z najmu opodatkowane są formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W związku z powyższym, od kwoty czynszu wskazanej w pkt 1 (traktując go jako przychód) odprowadza Pani podatek w wysokości 8,5%. Zgodnie z pkt 2 najemca przekazuje Pani co miesiąc gotówką, bądź na konto równowartość opłat eksploatacyjnych. Otrzymana od najemcy kwota przekazywana jest następnie do dostawców tych usług z Pani indywidualnego konta.
W uzupełnieniu wniosku z 8 marca 2022 r. wskazała Pani, że w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Nie prowadzi Pani działalności w zakresie najmu, ani żadnej innej. Przychody uzyskane z najmu zaliczane są do źródła przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty