Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.39.2022.1.SM
Zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z eksportem towarów.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z eksportem towarów. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
… S A. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Podmiot A) jest podmiotem z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny oraz dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE). W ramach prowadzonej działalności Spółka produkuje ( ).
Spółka dokonuje sprzedaży wskazanych wyżej towarów między innymi w ramach tzw. transakcji łańcuchowych poza UE, w których uczestniczą trzy lub więcej podmiotów (transakcje łańcuchowe w rozumieniu art. 7 ust. 8 uVAT).
Spółka występuje jako pierwszy podmiot w łańcuchu i sprzedaje towar do podmiotu B (drugi podmiot w łańcuchu, będący podmiotem posiadającym siedzibę w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, tj. w , dalej: Podmiot B). Podmiot B sprzedaje towar do kolejnego kontrahenta – podmiotu C (ostatecznego nabywcy posiadającego siedzibę na terenie państwa poza terytorium UE, tj. w , dalej: Podmiot C), przy czym transport towaru odbywa się bezpośrednio od Spółki (podmiot A) z terenu Polski do ostatecznego klienta (podmiot C) poza terytorium UE ( ).
Spółka jest w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Wnioskodawca będzie również w posiadaniu dokumentów celnych potwierdzających wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
Dostawy będą odbywać się na warunkach FCA – prawo do dysponowania towarem jak właściciel przechodzi z Wnioskodawcy na rzecz podmiotu B w momencie pozostawienia towarów gotowych do załadunku (w Polsce) na właściwym środku transportu. Z kolei w przypadku transakcji pomiędzy Podmiotem B a Podmiotem C, własność towaru przejdzie na Podmiot C po dostarczeniu towaru na miejsce przeznaczenia (w ).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty