Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.39.2022.2.JS
obniżenie kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów oraz opodatkowanie nabycia na terytorium kraju importowanych towarów
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, dotyczącego możliwości obniżenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów oraz opodatkowania nabycia na terytorium kraju importowanych towarów – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący możliwości odliczenia kwot podatku VAT z tytułu importu towarów oraz opodatkowania nabycia na terytorium kraju importowanych towarów. Ww. wniosek uzupełnili Państwo pismem z 5 kwietnia 2022 r. (data wpływu 5 kwietnia 2022 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 4 kwietnia 2022 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.39.2022.1.JS. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) należy do grupy kapitałowej (…) działającej w branży samochodowej. Spółka jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby VAT w Polsce, również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja części samochodowych, w tym (…). Spółka sprzedaje swoje towary do podmiotów krajowych, unijnych oraz do podmiotów spoza UE. Spółka nabywa towary potrzebne do produkcji zarówno w Polsce, jak i poza jej terytorium.
Spółka podjęła działania w kierunku modyfikacji modelu transakcji z jednym ze swoich dostawców spoza Unii Europejskiej (dalej: „Dostawca”). Dostawca jest podmiotem zagranicznym. Zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami Dostawca nie posiada w Polsce siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dostawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce. Dotychczas Spółka nabywała towary (materiały potrzebne do produkcji) od Dostawcy w ramach transakcji zakupu oraz importu zakupionych towarów na terytorium Polski do magazynu Spółki. Planowana zmiana polega na modyfikacji momentu przejścia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel przez Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty