Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.46.2022.2.ŁM
Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 marca 2022 r. (ta sama data wpływu), 23 marca 2022 r. (ta sama data wpływu) i 6 kwietnia 2022 r. (ta sama data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych
(…) (dalej: Wnioskodawca) prowadzi od 2 stycznia 2020 r. jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod numerem NIP: (…). Wnioskodawca posiada na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej: PKD) pod kodem 62.01.Z - czyli przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest aktywność związana z oprogramowaniem.
Działalność gospodarcza jest rozliczana za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów z zastosowaniem art. 30c ust. 1 u.p.d.o.f. na zasadzie podatku liniowego, tzn. 19%. Dodatkowo Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję za pomocą arkusza kalkulacyjnego Excel, który jest zgodny z wymogami art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. u.p.d.o.f. i pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f. Ewidencja pozwala na zapewnienie określonego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Dodatkowo Wnioskodawca posiada także wewnętrzną ewidencję czasu pracy, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty