Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1254.2021.2.MAP
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 23 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 lutego 2022 r. (wpływ 23 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi informatyczne. Z uwagi na fakt, że tak ułożyła się Pana działalność gospodarcza usługi są obecnie w całości świadczone na rzecz jednego odbiorcy. Umowa jaką Pan zawarł pozwala Panu na świadczenie usług IT również dla innych kontrahentów z zachowaniem ograniczeń związanych z bezpośrednią konkurencją wobec głównego odbiorcy. W momencie złożenia wniosku Pana przychody były opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych – 19% ryczałtową stawką liniową.
W 2022 r. zaplanował Pan wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej i świadczonych usług informatycznych podatkiem ryczałtowym. Zadania jakie będzie Pan wykonywał od stycznia 2022 r. na rzecz odbiorcy, to usługi wsparcia, kontroli i wdrożenia projektów IT - usługi pomocy w zakresie technologii informatycznych. Nie zajmuje się Pan programowaniem, nie programuje Pan i nie projektuje oprogramowania. Świadczy Pan usługi w zakresie wsparcia wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: ogólne testy aplikacji (sprawdzenie wraz z kontrahentem, czy program, który został stworzony nie posiada błędów i działa zgodnie z założeniami projektowymi), raportowanie błędów, omówienie wymagań biznesowych, omawianie sposobu wdrażania funkcjonalności, omówienie integracji systemowych oraz omówienie zaproponowanych rozwiązań i technologii (PKWiU 62.02.30). Wykonuje Pan również usługi polegające na przedstawianiu funkcjonalności systemu, polegających na wskazaniu sposobu ich działania w danym systemie. Sprawdza wraz z kontrahentem, czy program, który został stworzony nie posiada błędów i działa zgodnie z założeniami projektowymi - usługi te spełniają więc znamion pomocy klientom w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu. Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania a mianowicie nie są to czynności takie jak: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych. Za świadczone usługi otrzymuje Pan wynagrodzenie miesięczne określone umowie oraz premię za osiągniecie odrębnie określonych celów, z zastrzeżeniem, że cele te, oraz wysokość wynagrodzenia, które będą Panu przysługiwać w związku z ich realizacją, będą wyznaczane i określane każdorazowo przez Zleceniodawcę - Spółkę, według jego wyboru i potrzeb.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty