Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.158.2022.2.KF
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 marca 2022 r. (wpływ 16 marca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi On działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na pracach programistycznych od 15 lipca 2019 r. Zawarł On umowę o świadczenie usług.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Wnioskodawca za przykład tworzonego Oprogramowania wskazuje m.in. (…). Stworzony został w sposób, który daje możliwość jego pełnej konfiguracji, przy użyciu stworzonych (…). Dzięki temu można w łatwy sposób stworzyć (…). Innowacyjność polega na stworzeniu bardzo otwartego systemu, który może być dostosowany do wielu branż i zastosowań, bez konieczności inwestycji dużych pieniędzy przy każdym wdrożeniu.
Wytwarzanie Oprogramowania polega na stworzeniu funkcjonalnych części programu zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy. By to osiągnąć, wymagana jest specjalistyczna wiedza programistyczna, w innym wypadku stworzenie bardziej zaawansowanych funkcjonalności byłoby niemożliwe. Generyczny charakter wytwarzanego oprogramowania wymusza abstrakcyjne i twórcze myślenie, poparte latami doświadczenia w wykonywaniu tej pracy. Planowanie odbywa się zwykle wspólnie ze zleceniodawcą, na zasadzie burzy mózgów, gdzie najpierw rodzi się koncept, a potem jest wdrażany w życie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty