14.03.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.707.2021.2.BD

Ustalenie, czy płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty na rzecz Nierezydentów należności przysługujących im do Spółek Komandytowych, o którym mowa w przepisie art. 26 ust. 1 Ustawy CIT będzie Wnioskodawca i w konsekwencji to na Spółce będzie spoczywał obowiązek pobrania i odprowadzenia ww. podatku

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty na rzecz Nierezydentów należności przysługujących im do Spółek Komandytowych, o którym mowa w przepisie art. 26 ust. 1 Ustawy CIT będzie Wnioskodawca i w konsekwencji to na Spółce będzie spoczywał obowiązek pobrania i odprowadzenia ww. podatku.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 marca 2022 r. (wpływ 8 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „podatek CIT”). Spółka jest stroną umowy cashpoolingu (dalej: „Umowa CP”).

Stronami tej umowy są również spółki komandytowe mające siedziby rejestrowe w (…) (dalej: „Spółki Komandytowe”) należące do Grupy Kapitałowej (…), do której należy również Wnioskodawca.

Spółki komandytowe są podatnikami podatku CIT.

Zgodnie z warunkami Umowy CP, płatności w ramach umów zawieranych przez Spółki Komandytowe dokonywane są z wykorzystaniem środków cashpoolingu bezpośrednio przez Wnioskodawcę. Dotyczy to również zobowiązań pieniężnych Spółek Komandytowych z tytułu usług nabywanych przez Spółki Komandytowe. W ujęciu praktycznym oznacza to, że zapłata należności kontrahentów Spółek Komandytowych dokonywana jest w ramach Umowy CP przez Wnioskodawcę. Innymi słowy, każdorazowo płatnikiem tych zobowiązań w relacji z danym kontrahentem danej Spółki Komandytowej jest Spółka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne