Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.179.2022.1.AP
Możliwość rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 23 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od … 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem jego działalności jest działalność związana z oprogramowaniem, sklasyfikowana w PKD pod numerem 62.01.Z. Wnioskodawca nadmienia, że prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje on innych dochodów podlegających opodatkowaniu. Od 2022 roku formą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, Wnioskodawca informuje, że wysłał 20 stycznia 2022 r. pisemne oświadczenie o wyborze tej formy, stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2021.1993 t.j. z dnia 2021.11.04., dalej: u.z.p.d.). Należy również zaznaczyć, że w poprzednich latach Wnioskodawca uzyskiwał przychód niższy od kwoty 2 000 000 euro i nie przewiduje możliwości osiągnięcia tej kwoty również w najbliższych latach. Wnioskodawca wskazuje także, że nie osiąga przychodów z tytułu świadczeń wyłączonych z dopuszczalności zastosowania ryczałtu, tj. usług wymienionych w art. 8 ust. 1 u.z.p.d., to znaczy m.in. prowadzenie aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. W sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 8 ust. 2 ww. ustawy, ponieważ Wnioskodawca nie jest i nie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Zatem uzyskiwane przez niego przychody ze świadczenia usług nie dotyczą usług realizowane na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swojej działalności i wykonywanie czynności objętych umową oraz ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie zatrudnia też pracowników ani zleceniobiorców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty