18.02.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.558.2021.2.SG

w zakresie ustalenia, czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęcie płatności za usługę w formie kryptowaluty (np. USDT) traktowane będzie jak zapłata w towarze (transakcja barterowa) oraz w jaki sposób należy ustalić wartość oraz moment powstania przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem płatności w formie kryptowaluty na gruncie ww. ustawy oraz w jaki sposób należy ustalić wartość przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z wymianą na walutę tradycyjną kryptowalut otrzymanych jako zapłata za fakturę

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 listopada 2021 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia,czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęcie płatności za usługę w formie kryptowaluty (np. USDT) traktowane będzie jak zapłata w towarze (transakcja barterowa) oraz w jaki sposób należy ustalić wartość oraz moment powstania przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem płatności w formie kryptowaluty na gruncie ww. ustawy oraz w jaki sposób należy ustalić wartość przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z wymianą na walutę tradycyjną kryptowalut otrzymanych jako zapłata za fakturę.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 9 lutego 2022 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP w tym samym dniu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej również: „Spółka”). Spółka zajmować się będzie działalnością związaną głównie z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), tworząc oprogramowanie dla firm z całego świata. Wnioskodawca planuje umożliwić swoim klientom płatność z tytułu świadczonych usług i dostarczanych towarów za pomocą walut wirtualnych, m.in. USDT (dalej również: „kryptowaluty”), co jest standardem na wielu zagranicznych rynkach. Płatność dokonywana będzie na podstawie faktury, która wystawiona będzie w walucie euro lub w innej klasycznej walucie. W uwagach będzie natomiast uwzględniona opcja zapłaty w kryptowalucie (np. USDT) wraz z kursem (np. USDT/euro) z dnia wystawienia faktury na rzecz klienta. Klient będzie dokonywał przelewu kryptowaluty na portfel Spółki. Po otrzymaniu od klienta kryptowaluty, będącej równowartością kwoty podanej na fakturze w euro lub w innej walucie tradycyjnej, Spółka dokona wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną we własnym zakresie albo dokona przelewu tej waluty wirtualnej na rzecz zewnętrznego kantoru kryptowalut. Kantor dokona na rzecz Spółki przelewu równowartości kryptowaluty w klasycznej walucie (np. euro) według kursu podanego na fakturze po potrąceniu prowizji - w przypadku gdy wszystkie ww. czynności przeprowadzone zostaną jednego dnia - tj. wystawienie faktury, płatność w kryptowalucie, wymiana kryprowaluty w kantorze. Wnioskodawca będzie zmierzał do niezwłocznej wymiany kryptowalut na klasyczne waluty, przy czym z przyczyn organizacyjnych może to w niektórych przypadkach potrwać łącznie kilka dni. Jeśli wszystkie powyższe czynności - od wystawienia faktury, poprzez przelew kryptowalut na rzecz Spółki oraz wymianę kryptowalut na walutę tradycyjną - zostaną dokonane w ciągu tego samego dnia, to nie dojdzie do zmian pomiędzy kursem kryptowaluty podanym na fakturze wystawionej przez Spółkę a rzeczywistym kursem, według którego Spółka dokona wymiany kryptowaluty we własnym zakresie lub za pośrednictwem kantoru. W przypadku gdy czynności nie zostaną przeprowadzone jednego dnia, kurs kryptowaluty może się różnić in minus albo in plus w stosunku do kursu przyjętego na fakturze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne