Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.641.2021.1.AKR
Brak możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia nieruchomości
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 2 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia nieruchomości 1 i 2.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
10 listopada 2021 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabył Pan nieruchomość rolną niezabudowaną o powierzchni (…) m2 (nieruchomość nr 1) położoną w obrębie (…).
W tym samym dniu zawarł Pan umowę warunkową na nabycie nieruchomości rolnej niezabudowanej o powierzchni (…) m2 (nieruchomość nr 2) położoną w (…).
Opisane powyżej nieruchomości 1 i 2 zostały wydzielone z nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze KW nr (…). Nie mają jeszcze założonej księgi wieczystej.
Przedmiotowe nieruchomości 1 i 2 nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także nie wydano dla nich decyzji o warunkach zabudowy.
Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów sklasyfikowane są jako grunty orne. Również zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (…) – nieruchomości 1 i 2 znajdują się na terenie planistycznym grunty rolne.
Na przedmiotowych nieruchomościach (1 i 2) nie znajduje się żaden obiekt, ani nie przebiega przez ich teren żadna infrastruktura techniczna (np. sieć energetyczna itp.), a także nie znajdują się tam żadne drogi wewnętrzne, ani ciągi komunikacyjne.
Sprzedawca nieruchomości 1 i 2 ze względu na prowadzoną działalność rolniczą jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W treści aktu notarialnego Sprzedający wskazał, że sprzedaż tych nieruchomości będzie opodatkowana stawką podstawową tj. 23%. W związku z tym uznaje Pan, że przy sprzedaży przedmiotowych nieruchomości sprzedawca działał jako podatnik podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty