Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1253.2021.2.AK
Czy zakres świadczonych usług sklasyfikowanych jako PKWiU 62.01.12.0 opisanych ze szczegółami w opisie wniosku kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 16 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 lutego 2022 r. (data wpływu 7 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie (…) D.B. o numerze NIP (…). Działalność ta jest prowadzona od 03.2018 (…) i jest związana z usługami w sektorze IT. Przychody uzyskane z prowadzenia tejże działalności opodatkowane są podatkiem liniowym 19%. Wnioskodawca jest też czynnym płatnikiem podatku VAT. Działalność związana jest z usługami IT a rola którą wykonuje Wnioskodawca w zespołach deweloperskich wytwarzających oprogramowanie jest Analityk Biznesowy/Systemowy. Zakres obowiązków Wnioskodawcy, podlega pod PKWiU 62.01.12.0 usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych. Zakres obowiązków Wnioskodawcy, który widnieje w umowach/ protokołach uzgodnień z kontrahentami uwzględnia: A. analiza wymagań i specyfikacji dla systemów komputerowych na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta B. modelowanie i projektowanie procesów automatyzacji w systemach informatycznych lub poszczególnych ich komponentach C. modelowanie i projektowanie modeli danych dla systemów komputerowych D. projektowanie nowych funkcjonalności w systemach zgodnie z wymaganiami klienta E. tworzenie i utrzymywanie dokumentacji technicznej dla systemów informatycznych F. tworzenie i utrzymywanie przewodników użytkownika G. wsparcie przy testach akceptacyjnych dla nowych funkcjonalności H. aktywny udział w spotkaniach projektowych związanych z budową i/lub rozwijaniem systemów informatycznych I. prezentowanie zaprojektowanych rozwiązań technologii informatycznych dla klienta (tzw. system demo). Wnioskodawca dodaje, że w zakres jego obowiązków nie wchodzi wytwarzanie kodu źródłowego dla aplikacji i systemów informatycznych. W 2022 r. planuje rozliczać się w oparciu o podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pragnie zaznaczyć, że wysokość przewidywanego wynagrodzenia otrzymanego przez Wnioskodawcę - wynagrodzenia z tytułu wspomnianych umów nie przekroczy limitu określonego w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w tym. w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a, który to limit dotyczy możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty