Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.870.2021.2.RR
Opodatkowanie usług najmu nieruchomości mieszkalnych w charakterze krótkoterminowym w ramach usługi zakwaterowania oraz najmu nieruchomości mieszkalnych w charakterze innym niż mieszkaniowym oraz prawa do odliczenia podatku VAT z zakupów towarów i usług związanych z tymi usługami.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania usług najmu nieruchomości mieszkalnych w charakterze krótkoterminowym w ramach usługi zakwaterowania oraz najmu nieruchomości mieszkalnych w charakterze innym niż mieszkaniowym oraz prawa do odliczenia podatku VAT z zakupów towarów i usług związanych z tymi usługami. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2022 r. (wpływ 1 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka (…) Sp. z o.o. (NIP (…), REGON (…), KRS (…)) rozpoczęła działalność 2 grudnia 2016 r. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż usług i materiałów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Spółka jest płatnikiem podatku CIT oraz płatnikiem podatku VAT. Spółka prowadzi pełną księgowość, w tym ewidencję środków trwałych.
Spółka rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na zakupie nieruchomości o charakterze mieszkalnym, przeprowadzaniu remontów, wynajmie nieruchomości i sprzedaży tych nieruchomości po kilku latach. Spółka będzie kupowała mieszkania używane (wcześniej zasiedlone) z rynku wtórnego. Spółka będzie nabywała mieszkania wyłącznie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i nie będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Mieszkania będą nabywane za pośrednictwem umowy notarialnej, a transakcje zakupu będą opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zakupione nieruchomości mieszkaniowe będą stanowiły środki trwałe Spółki. Następnie Spółka będzie remontowała nabyte mieszkania. Spółka będzie prowadziła ewidencję kosztów remontu dotyczących poszczególnych mieszkań. Koszty remontu nie będą przekraczały 30% wartości poszczególnych nieruchomości mieszkaniowych w chwili ich zakupu. Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT za zakupy towarów i usług związanych z remontem. Kolejno nieruchomości mieszkalne będą wynajmowane. Ostatecznie Spółka będzie sprzedawała wcześniej nabyte i wyremontowane mieszkania. Mieszkania będą sprzedawane za pośrednictwem umowy notarialnej, a transakcje sprzedaży będą opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych będzie stanowiła sprzedaż środka trwałego Spółki. Nawiązując do wcześniej wydanej interpretacji indywidualnej (identyfikator dokumentu: 0113-KDIPT1-3.4012.172.2021.1.OS), Spółka będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dla sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty