07.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.437.2021.4.DP

Zastosowanie ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów w przypadku płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe w części dotyczącej przedstawionego stanu faktycznego, a prawidłowe w części dotyczącej zdarzenia przyszłego.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów w przypadku płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 15 grudnia 2021 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest polską spółką prowadzącą działalność gospodarczą w obszarze usług transportu drogowego, czynnym podatnikiem VAT.

Spółka w ramach swojej działalności zawarła umowę z siecią stacji paliw XYZ sp. z o.o. (…), na dostawę paliw z własnej sieci paliw na zasadzie przedpłat na dostarczane paliwa dla indywidualnych jednostkowych tankowań przez kierowców Wnioskodawcy na podstawie stosownych kart paliwowych (kart prepaid). Jednostkowe tankowania są odnotowywane na karcie paliwowej, zaś wszystkie dostawy jednostkowych tankowań są zawarte na fakturze zbiorczej VAT, wystawianej dla Wnioskodawcy przez XYZ sp. z o.o. za okresy miesięczne. XYZ sp. z o.o. jest faktycznym dostawcą paliw. Z uwagi na dokonywanie przedpłat przez Wnioskodawcę, poszczególne tankowania nie są opłacane, a ich koszt rozliczany z dokonanych przedpłat. Faktury zbiorcze VAT wystawiane przez dostawcę paliw zawierają zapis: „Mechanizm podzielonej płatności” i przekraczają kwotę 15.000 zł brutto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne