04.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.709.2021.4.KT

prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od wydatków związanych z nabyciem konia, jak również od zakupów dotyczących utrzymania oraz trenowania konia

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowym od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 grudnia 2021 r. (wpływ 9 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa handlowego. Okoliczność ta przesądza, że Wnioskodawca prowadzi pełną ewidencję księgową, według zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, ponadto Wnioskodawca wykonuje czynności innego rodzaju, np. udostępnianie personelu innym podmiotom gospodarczym.

W ramach czynności innych niż główny przedmiot działalności rodzaju Wnioskodawca nabył od gospodarstwa rolnego konia na podstawie faktury, przy czym Wnioskodawca nie prowadzi stadniny ani obrotu końmi, a nabycie miało charakter jednorazowy, przy czym Wnioskodawca poniósł także koszty transportu związane z nabyciem. Celem nabycia jest odsprzedaż konia, z tym, że nie od razu po nabyciu, gdyż Wnioskodawca zakup konia traktuje jako inwestycję, i zamierza doprowadzić do wzrostu jego wartości rynkowej. W związku z tym Wnioskodawca ponosi i do czasu odsprzedaży konia będzie ponosił koszty jego utrzymania i trenowania. Chodzi o takie koszty jak: badania weterynaryjne, karmienie i pojenie konia, treningi czy udział w zawodach, włącznie z dowozem, ewentualne koszty leczenia. Trenowanie konia zweryfikowane jego udziałem w zawodach w zamiarze Wnioskodawcy ma spowodować wzrost wartości rynkowej i odsprzedaż konia z zyskiem. Koszty dotyczące utrzymania konia Wnioskodawca ma właściwie udokumentowane, najczęściej są to faktury VAT, a w przypadku zatrudnienia trenera (Wnioskodawca obecnie jest na etapie poszukiwania trenera) będzie to odpowiednia umowa cywilnoprawna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne