Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.451.2021.1.AR
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze z zawyżoną stawką podatku VAT.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2021 r. (data wpływu 15 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze z zawyżoną stawką podatku VAT – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze z zawyżoną stawką podatku VAT.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej również: Zainteresowany) prowadzi działalność gospodarczą od dnia (…) 2001 r. w formie jednoosobowej. Jest to działalność handlowa, Wnioskodawca sprzedaje m.in. artykuły elektroniczne, sprzęty gospodarstwa domowego, suplementy diety i odżywki dla sportowców. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, uzyskiwane dochody opodatkowane są podatkiem liniowym, podatnik prowadzi księgi rachunkowe. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca nabywa towary od kontrahentów krajowych, którzy są czynnymi podatnikami VAT (dalej: Dostawcy).
Wnioskodawca handluje suplementami diety, które opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 8%, zgodnie z Załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT. Opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%, zgodnie z poz. 5 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlegają: ex 2106, przetwory spożywcze, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – z wyłączeniem tłuszczów złożonych z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksów), wyrobów seropodobnych (analogów serów), produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2% oraz preparatów do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleka początkowego, preparatów do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleka następnego, mleka i mleka modyfikowanego dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty