24.06.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.309.2021.1.AB

w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania wniesienia aportu nieruchomości do spółki jawnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2021 r. (data wpływu 9 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania wniesienia aportu nieruchomości do spółki jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie u ustalenia podstawy opodatkowania wniesienia aportu nieruchomości do spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (osoba fizyczna) planuje wnieść do mającej powstać spółki jawnej aport niepieniężny w postaci nieruchomości. W związku z tym aportem Wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki jawnej i będzie mu przysługiwać ogół praw i obowiązków. Wnoszoną nieruchomość będzie stanowić działka budowlana. Przedmiotu aportu nie będzie stanowić przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część w rozumieniu ustawy VAT. Wniesienie nieruchomości nastąpi w wyniku działania Wnioskodawcy, jako podatnika VAT ( w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

W jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania wniesienia aportem nieruchomości do spółki jawnej?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z wniesieniem aportem nieruchomości do Spółki Jawnej, podstawą opodatkowania będzie kwota odpowiadająca wartości wniesionego aportu określona w Umowie Spółki przez strony transakcji tj. Wnioskodawcę oraz Wspólników Spółki Jawnej. W przypadku gdy wartość aportu zostanie określona w kwocie netto, to taka wartość będzie stanowiła podstawę opodatkowania. Natomiast w przypadku określenia wartości aportu w umowie spółki w kwocie brutto podstawą opodatkowania będzie wskazana w umowie wartość brutto pomniejszona o należny podatek VAT, czyli wyliczona metoda ,,w stu”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne