Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.149.2021.1.MB
Sprzedaż składników majątku wykorzystywanych w ramach zadań własnych powiatu w zakresie pomocy społecznej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, Powiat w przedmiotowej sprawie nie działa w charakterze podatnika. Powyższa dostawa może być udokumentowana na podstawie innych dokumentów księgowych, w tym not księgowych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 marca 2021 r. (data wpływu 15 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży składników majątku za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz udokumentowania przedmiotowej transakcji – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży składników majątku za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz udokumentowania przedmiotowej transakcji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 1 stycznia 2017 r. doszło do scentralizowania rozliczeń VAT Powiatu (…) i jego jednostek budżetowych i od tego okresu Powiat rozlicza podatek od towarów i usług łącznie z wszystkimi scentralizowanymi jednostkami budżetowymi.
W strukturze Powiatu (…) funkcjonuje (…) scentralizowanych jednostek budżetowych, w tym Dom Pomocy Społecznej w (…), powołany w celu realizacji zadania własnego Powiatu, określonego w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920 ze zm.), tj. pomocy społecznej. Jednostka ta prowadzi swoją działalność na mocy udzielonego zezwolenia Wojewody (…) na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej przeznaczonego dla osób przewlekle somatycznie chorych, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób przewlekle psychicznie chorych. Jednostka ta działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2020 r. poz. 1876 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. (Dz. U. 2018 r. poz. 734). DPS nie posiada osobowości prawnej. Pokrywa swoje wydatki ze środków otrzymanych ze Starostwa. Główną działalnością DPS jest działalność określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod pozycją 87.30.Z - Pomoc Społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty