Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.31.2021.2.MK
Czy Wnioskodawca może rozliczyć w PIT-37 za rok 2020 koszty związane z zakupem i montażem klimatyzacji w ramach ulgi rehabilitacyjnej na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1 oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2021 r., (data wpływu 11 marca 2021 r.) uzupełnionym w dniu 25 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z uwagi, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem nr 0115-KDWT.4011.31.2021.1.MK z dnia 11 maja 2021 r. wezwano Wnioskodawcę do usunięcia stwierdzonych braków formalnych. W dniu 25 maja 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, wydane na czas nieokreślony ze względu na schorzenia określone symbolami „05-R”, „07-S” wraz z obturacyjnym bezdechem sennym „11-I”. Ponadto leczy się na oddziale otolaryngologii w poradni alergologicznej. Wnioskodawca mieszka na ostatnim piętrze w bloku mieszkalnym, a okna jego mieszkania usytuowane są od strony południowej. Podczas upałów nie jest możliwe właściwe funkcjonowanie w mieszkaniu zarówno w dzień jak i w nocy, ze względu na konieczność stosowania do snu aparatu CPAP. Dlatego w 2020 r. Wnioskodawca zakupił klimatyzację z usługą montażu. Wydatki na zakup i montaż klimatyzacji stanowią wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania dla potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Urządzenie było tak dobrane, aby spełnić funkcję obniżenia temperatury, a także oczyszczać powietrze wewnątrz pomieszczenia. Przy wysokich temperaturach nie ma możliwości obniżenia temperatury poprzez otwarcie okna ze względu na stan powietrza na zewnątrz (smog, ciągłe alerty) oraz natężenie hałasu. Pierwszy problem, z którym zmaga się Wnioskodawca to dyskomfort związany ze stosowaniem maski do snu aparatu CPAP, przy temperaturze 30C spanie w masce jest bardzo niekomfortowe. Kolejny problem to jakość powietrza. Urządzenie klimatyzacyjne służy Wnioskodawcy także do oczyszczania powietrza, zaopatrzone jest w filtry: tytanowy, apatytowy filtr dezodoracyjny oraz filtr z cząsteczkami srebra. Wnioskodawca w 2015 r. miał usunięte polipy ze strun głosowych. Badania histopatologiczne wykazały dwukrotnie dysplazję średniego stopnia. Wnioskodawca jest pod ciągłą kontrolą lekarza foniatry (systematyczne wizyty w gabinecie co 3 lub 6 miesięcy). Doktor prowadząca określiła ramy, których Wnioskodawca nie powinien przekraczać ze względu na prawdopodobieństwo zachorowania na raka krtani w okresie 2-10 lat. Z tym wiąże się szereg ograniczeń, między innymi ważna jest jakość powietrza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty