13.05.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.155.2021.1.JM

Wnioskodawca osiągnął dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu w zeznaniu rocznym za 2020 r. i będzie mógł skorzystać w zeznaniach rocznych za lata kolejne (przy założeniu, że jego sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się w istotnym zakresie) według 5% stawki podatku dochodowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 lutego 2021 r. (data wpływu 16 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 1 września 2016 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczy usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Od 1 września 2016 r. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy ze Spółką sp. z o.o. świadczy usługi programistyczne.

Od 1 września 2016 r. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo – rozwojową i uzyskuje z tego tytułu dochody. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Autorskie prawa do programu komputerowego podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działalność Wnioskodawcy polega na programowaniu – analizie, tworzeniu i rozwijaniu generycznego systemu umożliwiającemu całkowicie nowe podejście do zarządzania organizacją. Dzięki zaprojektowaniu systemu w sposób generyczny, m.in. poprzez umożliwienie klientowi na dynamiczne tworzenie i modyfikowanie własnego systemu typów danych, umożliwia on bardzo duże możliwości dostosowania do specyfiki docelowego klienta. Dzięki zastosowaniu generycznego podejścia do budowy systemu, rozwój nowych funkcjonalności przebiega dużo efektywniej i system jest w stanie przejmować wiele nowych zadań w prostszy sposób. System umożliwia udostępnienie w jednym miejscu procesów takich jak przykładowo zatrudnianie nowych osób, dynamiczne zarządzanie strukturą organizacji, zarządzanie tożsamością i wiele innych. Wnioskodawca jest częścią zespołu programistów pracujących nad przedmiotowym oprogramowaniem. Z uwagi na ogromną skalę i wysoki poziom skomplikowania, oprogramowanie współtworzone przez Wnioskodawcę znajduje się na granicy możliwości współczesnych technologii. W konsekwencji, Wnioskodawca musi stosować nowe, innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić niezawodność i generyczność systemu. W szczególności, Wnioskodawca rozwija istniejące rozwiązania, takie jak relacyjna baza danych, o funkcjonalności związane z bitemporalnością, czyli logiką umożliwiającą rozważanie zależności czasowych w ramach wprowadzanych do systemu danych. Obecnie, na rynku nie ma takich rozwiązań, które spełniają te funkcje w równie kompleksowy sposób, co rozwiązanie wytwarzane przez Wnioskodawcę. Omawiany system jest tworzony, rozwijany i ulepszany przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny, w ramach codziennej pracy. Prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne