Interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.78.2021.1.SK
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Spółki odsetek od zaciągniętej Pożyczki nr 2 przeznaczonej na utrzymanie płynności finansowej Spółki.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 10 lutego 2021 r. (który wpłynął do Organu 18 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Spółki odsetek od zaciągniętej Pożyczki nr 2 przeznaczonej na utrzymanie płynności finansowej Spółki – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lutego 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Spółki odsetek od zaciągniętej Pożyczki nr 2 przeznaczonej na utrzymanie płynności finansowej Spółki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
X. Sp. z o.o. (dalej również jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) podjęła uchwałę w sprawie podziału zysku i wypłaty dywidendy na rzecz wspólnika będącego udziałowcem Spółki tj. Y S.A. (dalej również jako: „Wspólnik”). Z uwagi na kwotę dywidendy Spółka uznała, że posiadane przez nią środki finansowe są zbyt małe, aby zapewnić prawidłowe prowadzenie działalności gospodarczej i jednocześnie wypłatę dywidendy na rzecz wspólnika. Przeznaczając wszelkie środki na wypłatę dywidendy Spółka mogłaby doprowadzić do naruszenia płynności finansowej co byłoby równoznaczne z brakiem możliwości regulowania przez Spółkę zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Z uwagi na powyższe, Spółka uznała za właściwe pozyskanie finansowania, w formie pożyczki (dalej również: „Pożyczka nr 1”), od spółki Wspólnika. Z analizy dokonanej przez Spółkę wynikało, że jeśli otrzyma pożyczkę będzie miała wystarczające środki, aby na bieżąco regulować zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i jednocześnie wypłacić dywidendę na rzecz Wspólnika. Spółka (Wnioskodawca) wypłacane odsetki od Pożyczki nr 1 (dalej również: „Odsetki nr 1”) nie zaliczała do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej sugerując się dominującą linią interpretacji indywidualnych i wyroków sądów administracyjnych. X. Sp. z o.o., uwzględniając swoje zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej, postanowiła zaciągnąć kolejną pożyczkę (dalej również: „Pożyczka nr 2”) od spółki Wspólnika. Kolejną pożyczkę Spółka zaciągnęła w celu utrzymania płynności finansowej, na regulowanie swoich bieżących zobowiązań. Wśród tych bieżących zobowiązań Spółki powstałych w działalności gospodarczej jest też część niespłaconej Pożyczki nr 1. Spółka (Wnioskodawca) na bieżąco spłaca wartość kapitałową i odsetkową (dalej również: „Odsetki nr 2”) od Pożyczki nr 2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty