Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.470.2020.1.AR
czy Spółka jest uprawniona do rozpoznania kosztu z tytułu zatrzymanego zysku, o którym mowa w art. 15cb ustawy o CIT, w związku z przekazaniem zysku na pokrycie ujemnego kapitału rezerwowego
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 listopada 2020 r. (data wpływu 17 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Spółka jest uprawniona do rozpoznania kosztu z tytułu zatrzymanego zysku, o którym mowa w art. 15cb ustawy o CIT, w związku z przekazaniem zysku na pokrycie ujemnego kapitału rezerwowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Spółka jest uprawniona do rozpoznania kosztu z tytułu zatrzymanego zysku, o którym mowa w art. 15cb ustawy o CIT, w związku z przekazaniem zysku na pokrycie ujemnego kapitału rezerwowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej jako: Spółka, Spółka przejmująca), posiadała 9 746 z 9 747 udziałów w kapitale X Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka dzielona). 1 udział w kapitale X Sp. z o.o. posiada akcjonariusz Spółki – Y SA.
W dniu 25 maja 2017 r. zgromadzenie wspólników X Sp. z o.o. oraz walne zgromadzenie Spółki podjęły uchwałę o podziale przez wydzielenie X Sp. z o.o. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ksh poprzez przeniesienie części majątku na Wnioskodawcę w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - działalności w zakresie gospodarowania odpadami innymi niż niebezpieczne i obojętne oraz odzysku surowców wtórnych, a także w zakresie dystrybucji, marketingu i promocji oraz innych podobnych czynności w zakresie takich produktów. Po dokonaniu podziału, X Sp. z o.o. kontynuuje działalność w oparciu o pozostałą część majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty