Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.550.2020.1.JKU
Podatek od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości, powstania obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2020 r. (data wpływu 27 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości w przypadku nr 1 i nr 5 – jest prawidłowe,
- podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości w przypadku nr 2, nr 3 i nr 4 – jest nieprawidłowe,
- powstania obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości – jest nieprawidłowe,
- obowiązku wystawienia faktury – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości w przypadkach nr 1-5, obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina (...) (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. W szczególności wykonuje zadania własne oraz zlecone z zakresu administracji rządowej, a także zadania z zakresu właściwości powiatu.
Gmina jest właścicielem mienia komunalnego, w tym nieruchomości, którymi gospodaruje. W oparciu o wizję w terenie oraz posiadaną dokumentację geodezyjną ujawniła przypadki zajęcia nieruchomości bez tytułu prawnego. W stosunku do nich nalicza wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu za 6 lat wstecz wysyłając wezwania do zapłaty. W niniejszych wezwaniach podaje się wyłącznie kwotę do zapłaty nie wskazując, czy jest ona obciążona podatkiem VAT oraz proponuje się uregulowanie stanu prawnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty