Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.337.2020.1.JG
Brak zastosowania ograniczeń, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do kosztów opłat licencyjnych, w związku z zastosowaniem art. 15e ust. 11 pkt 1ww. ustawy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2020 r. (data wpływu 8 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku zastosowania ograniczeń, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do kosztów opłat licencyjnych, w związku z zastosowaniem art. 15e ust. 11 pkt 1ww. ustawy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku zastosowania ograniczeń, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do kosztów opłat licencyjnych, w związku z zastosowaniem art. 15e ust. 11 pkt 1 ww. ustawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym – podatnikiem CIT, funkcjonującym w międzynarodowej strukturze podmiotów powiązanych prowadzących działalność w zakresie sprzedaży dóbr konsumpcyjnych oraz świadczenia usług gastronomicznych przy pomocy sieci placówek i punktów sprzedaży detalicznej (dalej: „Grupa”).
Zasadniczym źródłem przychodów Wnioskodawcy jest sprzedaż towarów, w tym głównie kosmetyków, produktów alkoholowych, tytoniowych, spożywczych oraz odzieżowych.
W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca zawarł umowę licencyjną z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (dalej: „Licencjodawca”). Na podstawie przedmiotowej umowy Licencjodawca udostępnił odpłatnie Wnioskodawcy znaki towarowe wykorzystywane w celu oznaczania sklepów – punktów sprzedaży należących do Wnioskodawcy oraz know-how (koncept) w zakresie prowadzenia sprzedaży detalicznej w segmencie towarów bezcłowych, oraz dóbr konsumpcyjnych sprzedawanych w placówkach zlokalizowanych m.in. na lotniskach (dalej: „Licencja”). Licencjodawca udostępnia Spółce prawo do korzystania ze znaków towarowych oraz know-how w celu identyfikowania sklepów Wnioskodawcy z działalnością Grupy oraz rozwoju działalności Wnioskodawcy z wykorzystaniem wypracowanego konceptu prowadzenia sprzedaży w segmencie towarów bezcłowych. Przedmiotowe znaki towarowe, ze względu na swoją rozpoznawalność oraz wypracowaną markę, jak również know-how dot. sposobu prowadzenia działalności handlu detalicznego, mają na celu zintensyfikowanie sprzedaży Wnioskodawcy w punktach sprzedaży, w których owe znaki towarowe oraz know-how jest wykorzystywany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty