Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.643.2020.1.BS
Opodatkowania dostawy Segmentu po jego ulepszeniu.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 grudnia 2020 r. (data wpływu 2 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z 30 grudnia 2020 r. (data wpływu 30 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy Segmentu po jego ulepszeniu – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy Segmentu po jego ulepszeniu. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 30 grudnia 2020 r. (data wpływu 30 grudnia 2020 r.)
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim przedsiębiorcą, którego głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest świadczenie usług rachunkowych. Ponadto, Spółka zajmuje się aktywnością na rynku nieruchomościowym. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonywała do tej pory wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od VAT.
W maju 2018 r. Wnioskodawca w formie aktu notarialnego zawarł z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (dalej: Deweloper), zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, umowę o ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych znajdujących się w kilku budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, które zostały przez Dewelopera wybudowane na własnym gruncie w X. Na podstawie ww. umowy Wnioskodawca nabył również prawo własności ww. lokali mieszkalnych wraz z przypadającą im częścią gruntu.
Ww. lokale mieszkalne (dalej: Segmenty) stanowią jednorodzinne budynki mieszkalne zgodnie z definicją budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tj. w Dz. U. z 2019 r., poz. 1186), w myśl której budynek mieszkalny jednorodzinny to „budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”. Ponadto uwzględniając statystykę publiczną (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. o Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) Wnioskodawca deklaruje, że budynek mieszkalny jednorodzinny (dwulokalowy) można zaliczyć do grupowania działu 11 Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – budynki mieszkalne (grupa 111: Budynki mieszkalne jednorodzinne; Klasa: 1110: Budynki mieszkalne jednorodzinne), przy czym w ramach Klasy 1110 wyszczególnia się: domy bliźniacze lub szeregowe, w których każde mieszkanie ma swoje własne wejście z poziomu gruntu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty