29.01.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.397.2020.1.BD

Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wyłącznie nominalna wartość udziałów objętych przez wspólnika za aport, niezależnie od wartości wniesionego wkładu i wartości, która odniesiona zostanie na kapitał zapasowy spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 04 grudnia 2020 r. (data wpływu do Organu – 04 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 09 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Wniosek w dniu 09 grudnia 2020 r. został uzupełniony samoistnie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej także jako: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeden ze wspólników, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą Ś. (…) (dalej jako: „Wspólnik”) obejmie udziały w kapitale zakładowym spółki, wnosząc jako wkład aport rzeczowy w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstałego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W szczególności w skład aportu wejdą składniki majątkowe dotyczące działalności prowadzonej w obiekcie o nazwie „Ś. (…)”, znajdującym się w R. W miejscu tym Wspólnik posiada kilkadziesiąt zawartych umów z dzierżawcami i najemcami powierzchni znajdującymi się na ww. obiekcie. Aportem objęty będzie majątek konieczny do prowadzenia działalności w R., m.in. prawo własności nieruchomości gruntowej, kilkanaście blaszanych garaży, budynki magazynowe i biurowe, zestaw monitoringu, samochód ciężarowy, komplet mebli itd. Do aportu wejdzie także umowa o pracę z pracownikiem administracyjno-biurowym oraz kilka umów zlecenia z osobami świadczącymi usługi na ww. obiekcie. Wspólnik planuje wydzielenie działalności prowadzonej w ramach obiektu „Ś. (…)” i wniesienie aportem opisanego wyżej zespołu składników materialnych i niematerialnych do Spółki. Wspólnik wniesie aportem do Spółki opisany wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych, obejmując w zamian udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy po cenie wyższej niż ich wartość nominalna. Uzyskana w ten sposób nadwyżka przelana zostanie na kapitał zapasowy Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne