Artykuł w trakcie aktualizacji
13.04.2022 Kadry i płace

Obowiązki pracodawców wynikające z nowej ustawy o obronie Ojczyzny

Zagwarantowanie trwałości zatrudnienia, wliczenie okresu służby wojskowej do stażu pracy, a także regulacje poświęcone zwolnieniom od pracy w celu realizacji różnego rodzaju obowiązków na rzecz wojska - to najważniejsze regulacje dla pracodawców, które znalazły się w nowej ustawie o obronie Ojczyzny.

23 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, która uchyla m.in. ustawę z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ta określa m.in. zasady realizacji przez przedsiębiorców zadań na rzecz Sił Zbrojnych oraz uprawnienia i obowiązki służbowe żołnierzy. Podobnie jak w poprzedniej ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w ustawie o obronie Ojczyzny przewidziano także przepisy nakładające obowiązki na pracodawców cywilnych zatrudniających osoby, które wykonują zadania wobec armii.

Poniżej omawiamy najważniejsze regulacje w zakresie uprawnień pracowniczych oraz obowiązków pracodawców związanych z systemem obronności kraju.

1. Nieobecności w pracy

Ustawa o obronie Ojczyzny obejmuje szereg przepisów zawierających zasady usprawiedliwiania i rozliczania dni, w których pracownik był nieobecny w pracy z uwagi na pełnienie różnego rodzaju obowiązków związanych z obronnością państwa. Są to m.in. mechanizmy udzielania urlopów bezpłatnych, dni usprawiedliwionych nieobecności niepłatnych czy regulacje dotyczące wypłaty rekompensat za utracony zarobek z powodu tych nieobecności.

1.1. Nieobecność w pracy z powodu stawienia się na wezwanie organu wojskowego

Osoby podlegające obowiązkowi obrony są zobligowane do osobistego stawienia się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących tego obowiązku (art. 6 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny).

Pracownikom oraz osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, wezwanym do takiego osobistego stawienia się, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za czas nieobecności z powodu wezwania, przysługuje zryczałtowana rekompensata za utracone zarobki. Jest ona przyznawana na żądanie pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty