Składka zdrowotna przedsiębiorców po zmianie przepisów od 2022 r.
Polski Ład wprowadził w 2022 r. zmiany w ustalaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w porównaniu do 2021 r. Wysokość tej składki uzależniona jest w zasadzie od formy opodatkowania działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę oraz osiągniętego przez niego dochodu (lub przychodu) uzyskanego w poprzednim miesiącu. Jeżeli podstawą do ustalenia składki zdrowotnej jest dochód (lub przychód) nie uwzględnia się w nim osiągniętych w okresie zawieszenia działalności (a także poniesionych w tym okresie kosztów). Podstawa wymiaru składki zdrowotnej nie może być jednak niższa od minimalnego wynagrodzenia, a składka nie może wynosić mniej niż 9% tej podstawy. Wysokość podstawy wymiaru składki zdrowotnej i jej wysokość przedsiębiorca wykazuje w dokumentach rozliczeniowych ZUS, które podlegają weryfikacji przez ZUS i KAS.
Wyjątkowo za styczeń 2022 r. przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na ogólnych zasadach lub liniowo mieli obowiązek opłacić składkę zdrowotną według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r., tj. w wysokości 9% liczonej od 75% przeciętnego miesięczna wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. 419,92 zł (9% z 4665,78 zł).
Ryczałtowcy natomiast mogli ustalić składkę zdrowotną za ten miesiąc na podstawie przychodów z poprzedniego roku (jeżeli przez cały poprzedni rok byli opodatkowani ryczałtem lub opłacali podatek na ogólnych zasadach albo liniowo).
Natomiast ustalenie podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne za luty 2022 r. (płatność składki w marcu br.) obejmie wszystkich przedsiębiorców na zmienionych zasadach, opisanych poniżej.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (z wyjątkiem twórcy i artysty oraz akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług), rozliczające podatek dochodowy liniowo (stawką 19% lub 5%), zgodnie z przepisami updof, opłacają składkę zdrowotną od dochodu i w wysokości 4,9% tej podstawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty