27.10.2021 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 27 października 2021 r., sygn. III CZP 109/20

Wykładnia prawa, która legła u podstaw rozstrzygnięcia ‎w zakończonej prawomocnie sprawie, w której powód dochodził części świadczenia, nie jest objęta mocą wiążącą wyroku - w rozumieniu art. 365 § 1 k.p.c. - w innej sprawie o dalszą część tego świadczenia, pomiędzy tymi samymi stronami, w tym samym stanie faktycznym i prawnym, jeśli jest rażąco sprzeczna z prawem.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek

‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa D. sp. z o.o. w W. ‎przeciwko (…) Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w W. ‎o zapłatę, ‎po rozstrzygnięciu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej ‎w dniu 27 października 2021 r., ‎zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w W. postanowieniem z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. akt XXIII Ga (…),

"Czy dokonana wykładnia prawa w sprawie, w której powód dochodził zwrotu spełnionego świadczenia od ubezpieczyciela jest objęta mocą wiążącą wyroku (art. 365 § 1 k.p.c.) w innej sprawie pomiędzy tymi samymi podmiotami, w tym samym stanie faktycznym
‎i prawnym o dalszą część rozdrobnionego świadczenia?"

podjął uchwałę:

Wykładnia prawa, która legła u podstaw rozstrzygnięcia ‎w zakończonej prawomocnie sprawie, w której powód dochodził części świadczenia, nie jest objęta mocą wiążącą wyroku - w rozumieniu art. 365 § 1 k.p.c. - w innej sprawie o dalszą część tego świadczenia, pomiędzy tymi samymi stronami, w tym samym stanie faktycznym i prawnym, jeśli jest rażąco sprzeczna z prawem.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 października 2018 r. Sąd Rejonowy w W. zasądził od strony pozwanej (...) Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w W. na rzecz strony powodowej D. sp. z o.o. w W. kwotę 49 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 3 lipca 2010 r. do dnia zapłaty.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne. Strona powodowa prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług spedycyjnych. W dniu 3 września 2006 r. zawarła ze stroną pozwaną umowę ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej za szkody polegające na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu czynności spedycyjnych. Integralną część umowy ubezpieczenia stanowiły ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (dalej: „o.w.u.”). Odpowiedzialność ubezpieczyciela nie obejmowała szkód powstałych na skutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego bądź osób, za które ponosi odpowiedzialność, a także osób, które działają na zlecenie, na rzecz lub w imieniu ubezpieczającego. Strona pozwana przyjęła odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek rabunku/rozboju.

W 2007 r. pomiędzy K. S.A. a stroną powodową została zawarta umowa spedycji, której przedmiotem był przewóz rowerów z P. do J. w Szwecji. Strona powodowa przedstawiła na platformie internetowej ofertę na wykonanie przewozu rowerów, o wartości 13 464 euro, za cenę 1 620 euro. Oferta została przyjęta przez osobę podającą się za Z. P., z którym strona powodowa wcześniej nie współpracowała. Dokumenty dotyczące tego przewoźnika i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (zaświadczenia o nr REGON, NIP, wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i o licencji) zostały przesłane stronie powodowej faksem i były częściowo nieczytelne. Transport rowerów nie dotarł jednak do miejsca przeznaczenia, gdyż towar został przywłaszczony przez rzekomego przewoźnika, który nie został zidentyfikowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty