Artykuł aktualny do 2022-03-31
11.03.2021 Ubezpieczenia

Nowe wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2021 r.

Od 1 kwietnia 2021 r. rozpoczął się nowy okres składkowy, na który ustalana jest wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla najmniejszych płatników, którzy opłacają tę składkę w zryczałtowanej wysokości, obciążenia z tego tytułu nie wzrosną, a składka wypadkowa pozostaje na poziomie 1,67%. Stopa procentowa składki wypadkowej ulegnie zmianie dla części płatników, którzy ustalają jej wysokość wg PKD. Zmiany w tym zakresie mogą czekać także płatników, którym składkę wypadkową ustala ZUS.

Składka wypadkowa jest jedyną składką w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, której wartość - wyrażona procentowo - nie została określona na tym samym poziomie dla wszystkich płatników składek. Na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, ustalaną dla danego płatnika, mają wpływ różne okoliczności - m.in. grupa przeważającej działalności według PKD, liczba wypadków przy pracy i chorób zawodowych stwierdzonych u danego płatnika, występowanie zagrożeń szkodliwymi czynnikami w środowisku pracy, a także wielkość zatrudnienia oraz czas, w którym płatnik działa i zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego osoby ubezpieczone.

Jako że ubezpieczeniu wypadkowemu podlega przeważająca większość zatrudnianych osób i jest to zawsze ubezpieczenie obowiązkowe, nawet nieznaczne różnice w wysokości składki wypadkowej, ustalonej dla danego płatnika, mogą skutkować znaczącymi różnicami w obciążeniach finansowych z tytułu składek.

Nowe rozporządzenie określające wysokość składki wypadkowej

Zasady ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe regulują następujące przepisy:

  • ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1205),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 757; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 489 dalej: rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne