Artykuł aktualny na dzień 30-06-2024 *

*29 kwietnia 2021 r. MF wydał objaśniania podatkowe pt. "Objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. ws. rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce"

10.03.2021 Podatki

Jak ustalić polską rezydencję podatkową w związku ze zmianami w uldze abolicyjnej

Do końca kwietnia 2021 r. podatnicy muszą złożyć zeznanie PIT za 2020 r. Po raz ostatni skorzystają w nim z ulgi abolicyjnej na dotychczasowych zasadach. Poczynając od rozliczenia za 2021 r., ulga abolicyjna zostanie ograniczona do 1360 zł. Dla wielu Polaków pracujących za granicą będzie to oznaczało konieczność zapłaty podatku w Polsce. Stanie się tak, jeżeli posiadają oni polską rezydencję podatkową. W związku z tym Polacy pracujący za granicą powinni rozważyć zmianę rezydencji podatkowej. Można tego dokonać m.in. poprzez sprowadzenie do kraju, w którym pracują, członków najbliższej rodziny oraz nabycie tam nieruchomości. Takie działania pozwolą na uniknięcie zapłaty podatku w Polsce. W artykule prezentujemy, co decyduje o polskiej rezydencji podatkowej, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji organów podatkowych wydanych w tej sprawie.

Polskim rezydentem podatkowym jest osoba fizyczna, która:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne