Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorcy, który opłaca ulgowe składki
Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacają składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach, m.in. ze względu na wysokość przychodu, mogą ubiegać się o świadczenia w razie choroby i macierzyństwa. Wysokość tych świadczeń jest jednak niższa w porównaniu ze świadczeniami osób opłacających składki na wspomniane ubezpieczenia od zwykłej podstawy wymiaru (60% prognozowanego wynagrodzenia lub zadeklarowanej wyższej). Przychód stanowiący podstawę wymiaru zasiłków dla przedsiębiorcy jest ustalany z okresu nie dłuższego niż 12 miesięcy lub z okresu krótszego, obejmującego jednak pełne miesiące ubezpieczenia. Prawo do tych świadczeń i ich wysokość ustala ZUS.
Ubezpieczenie chorobowe to jedyna dobrowolna składka, dzięki której przedsiębiorca może ubiegać się o świadczenia w razie choroby i macierzyństwa. Aby jednak przystąpić do tego ubezpieczenia, przedsiębiorca musi obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty