Mały ZUS "plus" – zmiana od 1 lutego 2020 r.
Od 1 lutego 2020 r. dla części osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG lub innych przepisów szczególnych ustawodawca przewidział możliwość opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru składek jest ustalana na podstawie dochodu osiągniętego w poprzednim roku. Podstawowym warunkiem skorzystania z tej preferencji - określanej jako mały ZUS „plus” - jest uzyskanie przez przedsiębiorcę przychodu za rok ubiegły na poziomie nieprzekraczającym 120 000 zł.
Zmiany w zasadach oskładkowania działalności gospodarczej prowadzonej na mniejszą skalę wprowadziła ustawa z 12 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: ustawa nowelizująca).
O zamiarze opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS „plus” przedsiębiorca musi poinformować ZUS - co do zasady - poprzez złożenie dokumentów zgłoszeniowych z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia (05 90 xx lub 05 92 xx - w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, mającej ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy).
Dokumenty zgłoszeniowe i wyrejestrowujące nie są potrzebne w sytuacji, gdy przedsiębiorca:
- korzystał z małego ZUS w 2019 r. i postanowił korzystać z tej preferencji również w styczniu 2020 r.,
- korzystał z małego ZUS w styczniu 2020 r. i chce opłacać składki na ubezpieczenia społeczne według zasad przewidzianych dla małego ZUS „plus” od lutego 2020 r.
W pierwszym przypadku niezbędne jest jedynie terminowe przekazanie do organu rentowego sporządzonego za styczeń 2020 r. kompletu dokumentów rozliczeniowych zawierającego deklarację ZUS DRA/imienny raport ZUS RCA oraz dodatkowo ZUS DRA cz. II/imienny raport ZUS RCA cz. II. W drugim zaś przypadku konieczne jest przekazanie w ustawowym terminie ww. dokumentacji rozliczeniowej za luty br.
W styczniu mały ZUS, od lutego mały ZUS „plus”
W styczniu 2020 r. obowiązywała dotychczasowa ulga uzależniająca wysokość składek społecznych od przychodu osiągniętego z działalności gospodarczej - w postaci małego ZUS. Dzięki niej przedsiębiorca mógł zaoszczędzić na składkach społecznych, jeśli w 2019 r. m.in.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty