Jak prawidłowo wypełnić formularz ZUS RPA
ZUS RPA jest dokumentem rozliczeniowym, który płatnicy stosują od 1 stycznia 2019 r. Dane w nim zawarte będą wykorzystywane przez ZUS w procesie ustalania prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych.
Imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej ZUS RPA, należy przekazać do ZUS za miesiąc, w którym:
• wypłacono danej osobie przychód należny za lata poprzednie, np. w marcu 2019 r. wypłacono trzynastkę za 2018 r.,
• obok świadczeń wypłaconych w związku z niezdolnością do pracy lub macierzyństwem, np. obok zasiłku chorobowego, wypłacono danej osobie składnik wynagrodzenia, np. dodatek stażowy, od którego nie została odprowadzona składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
• dana osoba wykonywała pracę nauczycielską.
Dokument ZUS RPA jest składany za ubezpieczonego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy systemowej, czyli za pracownika, a także za osobę zatrudnioną na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
ZUS RPA jest dokumentem rozliczeniowym miesięcznym i dotyczą go takie same terminy przesyłania do ZUS jak pozostałych dokumentów rozliczeniowych. Jest składany w komplecie dokumentów rozliczeniowych wraz z dokumentami ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA. ZUS RPA jest uzupełnieniem raportu ZUS RCA. Raport ZUS RPA może być wysłany bez raportu RCA w sytuacji, gdy jest to korekta, która nie wpływa na zmianę podstawy wymiaru składek wykazanej w ZUS RCA. Raport RPA w trybie korekty w takiej sytuacji jest wysłany z ZUS DRA.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty