Na jakich zasadach podlegają ubezpieczeniom członkowie rad nadzorczych pełniący funkcję na terenie Polski
Członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Warunkiem objęcia tymi ubezpieczeniami jest uzyskiwanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w radzie. Inaczej rzecz się ma z obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, zapewniającym dostęp do bezpłatnych świadczeń opieki medycznej. Temu ubezpieczeniu podlegają wszyscy członkowie rad nadzorczych posiadający stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. W zależności od zakresu objęcia ubezpieczeniami, członków rad nadzorczych zgłasza się w ZUS z jednym z 3 kodów tytułu ubezpieczenia (22 40, 22 41, 22 42). W niektórych sytuacjach członek rady w ogóle nie będzie przez płatnika zgłaszany do ZUS.
Płatnikiem składek za członka rady nadzorczej jest podmiot, w którym działa rada (art. 4 pkt 2 lit. zb ustawy systemowej).
Zasady obejmowania ubezpieczeniami członków rad nadzorczych
Osoby fizyczne, będące na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej członkami rad nadzorczych, pobierające wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji, podlegają w ZUS obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ( ustawy systemowej). Obowiązek ubezpieczeń emerytalno-rentowych powstaje dla takich osób od dnia powołania na członka rady do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji - nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zaczęli ją wykonywać odpłatnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty