Jak uzyskać informację na temat utrwalonej praktyki interpretacyjnej ZUS
Od 1 stycznia 2017 r. ZUS ma obowiązek stosować się nie tylko do wydanych interpretacji indywidualnych, które są dla niego wiążące, ale również uwzględniać tzw. jednolitą praktykę interpretacyjną. Płatnicy składek nie mogą zostać obciążeni składkami ani dodatkowymi sankcjami za nieopłacenie składek w zakresie, w jakim zastosowali się do wytycznych organu prezentowanych w interpretacjach indywidualnych.
Prawo do uzyskania indywidualnej interpretacji ZUS przysługuje przedsiębiorcom (przedsiębiorstwom) w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Podmioty uprawnione do uzyskania interpretacji
Za przedsiębiorców uznaje się osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uważani są też wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Wniosek o wydanie przez ZUS interpretacji indywidualnej może zatem złożyć:
- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG,
- osoba prawna - spółka prawa handlowego (np. spółka z o.o. spółka akcyjna),
- spółdzielnia, stowarzyszenie albo fundacja - jeżeli są przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (tzn. prowadzą działalność gospodarczą),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty