Odprawa dla pracownika z powodu zwolnienia z winy pracodawcy
Klient biura rachunkowego zwolnił pracownika z zachowaniem przysługującego mu okresu wypowiedzenia oraz udzielając mu zaległego urlopu. Wypowiedzenie nastąpiło z przyczyn ekonomicznych i likwidacji stanowiska pracy. Zakład pracy zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Zwolniony pracownik był zatrudniony 2,5 roku na umowę o pracę na czas nieokreślony. Teraz zwolniony pracownik upiera się, że powinien otrzymać jeszcze 2-miesięczną odprawę z tytułu zwolnienia z winy pracodawcy. Zakład pracy nie ma nigdzie wewnętrznego zapisu, że takie odprawy będzie wypłacał pracownikom. Czy faktycznie zwolniony pracownik powinien otrzymać odprawę z tytułu zwolnienia z winy pracodawcy ?
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, można przyjąć, że pracownik próbuje uzyskać odprawę ekonomiczną na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Należy pamiętać, że powyższa ustawa ma zastosowanie nie tylko do zwolnień grupowych, ale również zwolnień indywidualnych - jednak wyłącznie w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Uwzględniając powyższe, jeżeli pracownik upiera się o bliżej niezidentyfikowaną odprawę - należy go zapytać o podstawę prawną jego roszczenia.
Tak jak pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę - tak samo może postąpić pracodawca. W szczególności przyczyną zakończenia współpracy może być likwidacja stanowiska pracy.
Odnosząc się bezpośrednio do wątpliwości, o której mowa w pytaniu, należy przyjąć, że pracownikowi zapewne chodzi o odprawę, która jest uregulowana w przepisach ustawy z o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa odnosi się do przypadków, gdy stosunki pracy rozwiązywane są z
przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę.
Należy jednak pamiętać, że ustawa ma zastosowanie wyłącznie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Należy pracownikowi uświadomić, że względem pracodawców mniejszych przepisy ustawy nie mają zastosowania - i tym samym co do zasady roszczenie o wypłaceniu odprawy nie jest zasadne. Jeżeli pracownik nadal będzie upierał się o bliżej nieokreśloną odprawę - należy poprosić go, aby podał szczegółową podstawę prawną swojego żądania. Sam fakt, iż pracownik wyczytał lub usłyszał od kogoś o odprawach pieniężnych z tytułu likwidacji stanowiska pracy nie jest jeszcze podstawą prawną uzasadniającą żądanie wypłacenia odprawy.
art. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 61)
Sebastian Kryczka
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty